اخبار 1324

دوشنبه، 16 خرداد 01 - 11:32

تحریریه ایبو: پژوهشگران دانشگاه “گلاسکو” یک پوست الکترونیکی را طراحی و توسعه دادند که درد را احساس می کند. این اختراع می تواند…

تحریریه ایبو: پژوهشگران دانشگاه “گلاسکو” یک پوست الکترونیکی را طراحی و توسعه دادند که درد را احساس می کند. این اختراع می تواند تحولی اساسی در دنیای رباتیک ایجاد کند.
این پوست الکترونیکی با استفاده از الگوریتم جدیدی مبتنی بر “ترانزیستورهای سیناپسی” توسط مهندسین دانشگاه گلاسکو در کشور اسکاتلند، درد را حس  می کند. این اختراع می تواند نسل جدیدی از ربات های هوشمند انسان گونه را توسعه دهد.

توسعه پوست الکترونیکی با قابلیت حس کردن درد

پروفسور «راویندر داحیا» از دانشکده مهندسی «جیمز وات» می‌گوید:

«همه ما در روزهای اولیه زندگی‌مان یاد می‌گیریم که چگونه به محرک‌های غیرمنتظره مانند درد واکنش مناسبی نشان دهیم تا از آسیب رساندن به خودمان جلوگیری کنیم. اگرچه توسعه این پوست الکترونیکی شامل حس کردن درد مشابه آنچه ما حس می‌کنیم، نمی‌شود، اما روشی کوتاه برای توضیح فرایند یادگیری از محرک‌های خارجی است.»
                   پوست الکترونیکی

داحیا توسعه این پوست را یک قدم به سمت جلو واقعی برای تولید انبوه پوست «نورومورفیک» می‌داند:

«به باور ما، توسعه این پوست یک قدم رو به جلو واقعی برای تولید انبوه پوست الکترونیکی چاپی نورومورفیک با قابلیت پاسخگویی مناسب به محرک‌ها محسوب می‌شود.»

سنسورهای این پوست الکترونیکی هنوز نتوانسته مانند انسان سرعت عمل بالایی داشته باشد، با لمس سنسور، یک تغییر در مقاومت الکتریکی آن ثبت می‌‍شود که میزان آن با توجه به میزان لمس متفاوت است.

این سیستم عملکرد نورون‌های حسی در بدن انسان را تقلید می‌کند.

این پوست می‌تواند در آینده منجر به توسعه نسل جدیدی از ربات‌ها شود؛ ربات‌هایی که می‌توانند با روش‌های جدیدی با محیط اطرافشان ارتباط برقرار کنند. البته امکان ساخت اندام‌های مصنوعی با حساسیت مشابه پوست انسان هم وجود دارد.

2 دیدگاه برای “انقلابی دیگر در عصر رباتیک! پوست الکترونیکی با قابلیت حس کردن درد”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *